Novinky

Trendy dekorace do Vaší zahrady

Dopřejme naší zahradě, terase nebo balkonu originální dekoraci! K službám nám jsou nejen kopretiny, drobnokvěté karafiátky, krásně tvarované drátěné květiny, skleněné mísy, trendy květináče... ale i florista Honza Komzák, s kterým si dnes ukážeme, čím vším si můžeme zpestřit zahradní zátiší nebo slavnostní stůl třeba na grilovací party.

Video z natáčení v Květinovém klubu zde

Publikováno: 10. 06. 2010

Muškáty jsou super, ale...!

Nerada bych se dotkla milovnic muškátů, ale je třeba připomenout, že letniček je stejně jako těchto krásných truhlíkových květin – nespočetně druhů. Přestože Honza Komzák, florista z Květinového klubu, nemá rád trendy, protože každá máme právo si vybrat na zahradu, co se nám líbí, o některých se mi zmínil.

V posledních letech se rozmohly „jednobarevné" dekorace. Znamená to, že se snažíme ozdobit si balkon, terasu či celou zahradu do jednoho tónu barev. Nuda? Určitě ne! Pro moderní minimalismus je to varianta ideální. Nejžhavější barvou, a to už několik let, je fialová a všechny její odstíny (do růžova nebo bordó...). Jak jsme se s tím společně poprali a co všechno si florista pro mě připravil, můžete vidět v naší videoreportáži. Jako bonus se společně naučíme jednoduchou, avšak velmi efektní dekoraci na stůl z živých květů.

Co nesmí v květináči chybět

Květináč zvolíme takový, aby se hodil do stylu naší zahrady. IN jsou nové neotřelé tvary s nádechem starých časů (tedy patiny) nebo naopak velmi staře vypadající kousky, jakoby po renovaci. Nejdůležitější je ovšem, co květinám nabídneme. Tedy na dno (s drenážním otvorem) vždy vrstvu nějakého propustného materiálu (drenážní vrstva) – keramzit, keramická drť, drobný štěrk apod.. Následuje substrát vhodný pro zvolený druh rostliny.

Většina letniček snese standardní běžně dostupný zahradnický substrát, do kterého zasadíme rostliny a dosypeme zbytkem hlíny. Podle toho, jakou budou mít nebo mají květy barvu, volíme i dekoraci. Můžeme zvolit i o trochu světlejší či tmavší tóny. Fantazii se meze nekladou, některé originální kousky je možné zakoupit v zahradnictví nebo dekorativních potřebách a jiné snadno vyrobíme doma. Hodí se proutěná klubka, barvené větvičky, ozdoby na špejli, barevné spirálky, letní motivy...Navrch, pokud nechceme nutně každý den zalévat, se hodí mech. Vypadá to úžasně a navíc mech udržuje vlhkost hlíny stejně jako třeba mulčovací kůra na záhonu. I tak nesmíme zapomínat na pravidelnou zálivku, a to i když venku zrovna ráno pršelo. Půda v květináči velmi rychle vyschne. Je dobré kontrolovat rukou, zda je povrch vlhký. V případě, že je suchý, zalijeme.
Dekorace použité ve videoreportáži

Kopretinová kráska pro milovnice klasiky

Stromková kopretina dozdobená mechem a dekorativními umělými květinami; je to trvalka – vydrží více sezon, dekorace se musí obměňovat. Hodí se na slunná místa, jižní svahy. Je třeba dbát na dostatečnou zálivku, ale ne aby rostlina stála ve vodě. Možno přizdobit například skleněnou mísou, do které vložíme dekorativní kůru, větvičky apod.

Fialový vánek pro romantické duše

Drobnokvěté karafiátky; jednodruhová dekorace dozdobená mechem a ozdobnými drátky fialové barvy. Opět vydrží více sezon. Hodí se na slunná místa.

Barevná moderna pro minimalistky

Vícedruhová dekorace, kterou tvoří lobelky, okrasný tabák a bakopa dozdobená mechem, přibarvenými větvičkami a barevnými drátěnými kytičkami. Vydrží jednu sezonu. Květiny jsou letničky, které zimu nepřežijí. Hodí se opět na slunná místa. Je nutná pravidelná zálivka.

Míchaný koktejl na zahradní party

Je z řezaných květin, které volně rostou v zahradě nebo na louce. Základem je zvolená nádoba, do které vložíme aranžovací hmotu. Pak jednoduše umístíme květiny. Nakonec zasypeme dekorativním pískem. Je potřeba hmotu pravidelně vlhčit. Odkvetlé rostliny nahradíme vždy novými. Dekorace na stole nás bude těšit minimálně 14 dní.

Jak dlouho nám vydrží?
„Dekorace vydrží spolehlivě jednu sezonu," ujišťuje mě Honza Komzák. Tedy pokud zvolíme letničky. Musíme počítat s tím, že ozdobné prvky vlivem počasí zesvětlají, ale to vůbec nevadí, protože rozkvetlé rostliny jejich barvu podpoří. Pokud zvolíme trvalky (např. drobnokvěté karafiátky, levanduli, kopretiny apod.), vydrží nám i několik let. Je třeba ovšem květináč na zimu obalit nějakým prodyšným materiálem (např. pytlovina, kartonový papír), aby se chránil kořenový bal proti mrazivému počasí. Jak taková ochrana vypadá, si jistě ukážeme v některém z dalších videí.
Michaela Čapková
Proženy.cz

Gévoke Travel | Sixth Sense | Sixth Sense Dent | Sixth Sense Incentives | Blue & Green

Copyright © 2007 KVETINOVYKLUB.CZ, All Right Reserved